Fundacja Lubię to
  • O nas
    • Statut
  • Kontakt
  • Platforma zakupowa
  • Wydarzenia
  • Blog
  • Przekaż Darowiznę
  • Zostań partnerem
0
responsive icon
Fundacja Lubię to

To improve learning environment in primary schools

We denounce with righteous indignation and dislike men who we are to beguiled demoralized by the charms of pleasures that moment, so we blinded desires, that they indignation.
News & Updates
Hobby Zdrowe żywienie

Witaminy naturalne, a sztuczne.

Fundacja Wpisy partnerów

Podziękowania dla SIGNAL IDUNA

Biznes Finanse

Zarządzanie budżetem domowym w 5 krokach.

Fundacja Wpisy partnerów

Podziękowania dla partnerów

Fundacja Wpisy partnerów

Powołaliśmy fundację Lubię To, aby nieść pomoc.

Hobby

Manufaktura LEO

Newsletter Subscription

Turystyczny szlak nadmorski

Author image
Ireneusz2023
2023-01-20
Hobby Turystyka i noclegi Zdrowie i sport
Falochron w Łebie fot. Ireneusz Damps

Bałtycki szlak nadmorski.

Szlak niebieski “Nadmorski (Rozewski)”

Jezioro Żarnowiec fot. Ireneusz Damps

Krokowa – Ostrowo – Jastrzębia Góra – Rozewie – Władysławowo, 28 km

Szlak umożliwia zapoznanie się z charakterystycznymi dla terenu NPK formami krajobrazu – rozległym zagłębieniem bezodpływowym torfowiska atlantyckiego, wysoczyzną morenową Kępy Swarzewskiej, wybrzeżami klifowymi, dolinami erozyjnymi. Szlak prowadzi przez trzy rezerwaty przyrody: “Bielawa” w okolicy Ostrowa, “Przylądek Rozewski” i “Dolina Chłapowska”. W Rozewiu szlak łączy się ze ścieżką poznawczą “Przez wąwozy i klify wąwozy Rozewia”. Na trasie szlaku leży Jastrzębia Góra – jedna z najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Powstała na początku XX wieku jako miejscowość letniskowa, z tego okresu pozostała tu charakterystyczna zabudowa willowa, m.in.: willa należąca do marszałka Piłsudskiego. W Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej wysunięta na północ część Polski zwana “Różą Północy”.

Szlak niebieski “Nadmorski” (Rybacki)

Port Jastarnia zdj. Ireneusz Damps

Władysławowo – Chałupy – Kuźnica – Jastarnia – Jurata, 26 km

Szlak jest kontynuacją niebieskiego szlaku Rozewskiego, wytyczony jest wzdłuż Półwyspu Helskiego. Prowadzi przez miejscowości, które mimo upływu czasu i intensywnego rozwoju infrastruktury turystycznej, zachowały jeszcze cechy tradycyjnych osad rybackich. Szczególnie warto zwrócić uwagę na archaiczny układ przestrzenny Kuźnicy i Jastarni, oparty na tradycyjnych ciągach komunikacyjnych, umożliwiających najkrótsze połączenie domostw z przystanią. Służyły one do transportu złowionych ryb i sprzętu rybackiego. Miejscami zachowały się również tradycyjne budynki z “wystawkami” i dwuspadowymi dachami. Prócz tego w Jastarni znajduje się murowany, rybacki kościół z amboną w kształcie łodzi rybackiej, Muzeum Rybackie (czynne tylko w sezonie letnim), pozostałości umocnień polskich z 1939 r. Szlak kończy się w Juracie – miejscowości, która zasłynęła jako kąpielisko morskie w latach trzydziestych. Z tego okresu pozostało tu wiele willi letniskowych i molo. Między osadami szlak prowadzi przez wydmy pokryte sosnowymi borami.

Szlak niebieski “Krawędzią Kępy Puckiej”

Park Majkowskiego Wejherowo

Wejherowo – Mrzezino – Osłonino – Rzucewo – Puck, 32 km

Szlak prowadzi skrajem Puszczy Darżlubskiej, krawędzią pradoliny Redy i zachodnim wybrzeżem Zatoki Puckiej. Najbardziej malowniczy fragment szlaku wytyczony jest między Osłoninem a Puckiem. Wędrując skrajem zatoki można podziwiać urwiste, nadmorskie wybrzeża klifowe. W Osłoninie warto zwrócić uwagę na zabudowę folwarczną, natomiast w Rzucewie znajduje się XIX-wieczny, neogotycki pałac rodziny von Below (obecnie hotel) z rozległym parkiem. Obie miejscowości łączy zabytkowa, czterorzędowa aleja lipowa, sadzona według podań przez Jana III Sobieskiego.

Szlak czerwony

Żarnowiec – Dąbki – Białogóra – Lubiatowo – Stilo – Łeba, 32 km

Wydmy Łeba fot. Ireneusz Damps

Jest to fragment transeuropejskiego szlaku łączącego Braniewo z francuskim portem Brest. Między Dębkami a Białogórą szlak wytyczony jest w granicach NPK. W okolicy Dębek szlak prowadzi w pobliżu wschodniej granicy rezerwatu “Piaśnickie Łąki”, następnie przechodzi przez bory Mierzei Kaszubskiej, mijając florystyczne rezerwaty “Białogóra” i “Babnica”. Umożliwia poznanie charakterystycznych stref roślinnych występujących na terenie mierzei – nadmorskiego boru bażynowego, torfowiska wysokiego w zagłębieniach międzywydmowych, lasu brzozowo-dębowego występującego na płatach żyźniejszych siedlisk oraz inicjalnych zespołów roślinnych porastających wydmy białe i szare.

Szlak czarny “Grot Mechowskich”

Puck – Połczyno – Darżlubie – Mechowo – Krokowa, 29 km

Klif Osłonino fot. Ireneusz Damps

Szlak odpowiedni zarówno dla turystów pieszych, jak i rowerzystów. Na trasie szlaku największą atrakcją są polodowcowe groty zlepieńcowe w Mechowie. W Mechowie znajdują się także stare szachulcowe domy, kapliczka z 1880 roku oraz szachulcowy kościół z XVIII wieku. Inną ciekawostką są dwa owiane legendami, olbrzymie głazy narzutowe – Diabelski Kamień i Boża Stopka, które znajdują się w Puszczy Darżlubskiej. W Krokowej warto zwrócić uwagę na pałac Krokowskich z rozległym parkiem oraz XIX-wieczny kościół z kryptą grobową Krokowskich.

Szlak zielony “Puszczy Darżlubskiej”

Nadole zdj. Ireneusz Damps

Wejherowo – Żarnowiec – Krokowa, 37 km

Szlak wytyczony jest na Kępie Żarnowieckiej, prowadzi zachodnim skrajem Puszczy Darżlubskiej. Na małym odcinku, między Żarnowcem a Łętowicami przechodzi przez otulinę NPK. Jedną z atrakcji na trasie szlaku jest głaz narzutowy zwany “Diabelskim Kamieniem” w okolicy Odargowa. Następnie szlak przebiega wzdłuż granicy rezerwatu “Zielone”, w którym znajduje się stanowisko rzadkiego na terenie Polski, efektownie kwitnącego pnącza – wiciokrzewu pomorskiego.

Szlak żółty “Swarzewski”

Władysławowo – Swarzewo – Puck

Widok z Domu Rybaka Władysławowo fot. Ireneusz Damps

Szlak prowadzi zachodnim brzegiem Zatoki Puckiej, umożliwiając poznanie różnych typów wybrzeży morskich – klifowego w okolicy Swarzewa i niskiego wybrzeża zalewowego między Swarzewem a Władysławowem (rezerwat “Słone Łąki”). Wędrówka wzdłuż Zatoki Puckiej pozwala na obserwacje różnych gatunków ptaków wodnych i wodno-błotnych, skupiających się licznie podczas przelotów zwłaszcza u ujścia Płutnicy, przy tzw. Kaczym Winklu. W Swarzewie warto zwiedzić bogato zdobiony, neogotycki kościół, w którym znajduje się XV-wieczna figura Matki Boskiej oraz kapliczkę – studzienkę z cudownym źródełkiem.

Znak polskich wiosek – Bocian zdj. Ireneusz Damps

Autor: Ireneusz Damps

Udostępnij post
Poprzedni wpis

Nadmorski Szlak Turystyczny

Następny wpis

Szlachetne zdrowie - Renata Kowalska

Zostaw odpowiedź Cancel Reply

Your email address will not be published.*

Kategorie

  • Biznes
  • Finanse
  • Fundacja
  • Hobby
  • Kulinaria
  • Przepisy
  • Przepisy szefów kuchni
  • Turystyka i noclegi
  • Wpisy partnerów
  • Zdrowe żywienie
  • Zdrowie i sport
  • Witaminy naturalne, a sztuczne.
  • Manufaktura LEO
  • Szlachetne zdrowie – Renata Kowalska
  • Turystyczny szlak nadmorski
  • Nadmorski Szlak Turystyczny
All rights reserved Turboseo.pl 2020-2023.
    Tworzenie stron www dla firm i korporacji